Građanska akcija „Naš zagorski dišeči vrt“
Udruga mladih Feniks u partnerstvu s Osnovnom školom Oroslavje je u rujnu 2016. godine uspješno prijavila na natječaj Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva građansku akciju „Naš zagorski dišeči vrt“ te su joj odobrena sredstva u iznosu od 13.000,00 kuna. Građanskom akcijom želi se riješiti problem sjedilačkog načina provođenja slobodnog vremena kod djece i obogatiti izvannastavne aktivnosti stvaranjem tradicijskog zagorskog vrta u Područnoj školi Krušljevo Selo te stvoriti učionica na otvorenom.
Projekt će se provoditi u razdoblju od ožujka do lipnja 2017. godine, a cilj provedbe odnosi se na edukaciju i osvještavanje pojedinaca (učenika, učitelja, roditelja, građana) da svojim aktivnostima, utjecajem na okolinu, vlastitim izborima i ponašanjem mogu promijeniti stanje okoliša te očuvati, njegovati i uvećati tradicijske, kulturne i prirodne vrijednosti svojeg kraja.
Glavna aktivnost projekta je stavljanje u uporabu 400 m2 neiskorištenog školskog zemljišta na kojem će se postaviti plastenik, izraditi kompostište i 10 podignutih gredica, posaditi autohtono cvijeće i sadnice voćaka, a cijela površina ogradit će se ogradom od lijeske (tradicijski „zagorski pleteni plot“). Također, bit će postavljena dva seta drvenih klupa i stolova kako bi učenici dobili mogućnost održavanja nastave na otvorenom, odnosno pokretanja učionice na otvorenom.
Uz uključivanje u aktivnosti vezane uz školski vrt, djeca će imati priliku sudjelovati na 6 radionica s temama: „Ptice oko nas“, „Zdrava prehrana“, „Očuvanje tradicije – „plot od šiblja/pruća““, „Mali vrtlari -posadi i promatraj“, „Svako dijete jedan cvijet“, „Mala škola kompostiranja“. Kroz radionice djeca će izgraditi odgovoran odnos prema sebi i svom zdravlju kroz učenje o zdravoj prehrani, prirodi te razviti svijest o ekologiji.
Provođenjem ove građanske akcije, najmlađi stanovnici grada Oroslavja dobit će priliku za istraživanje, razumijevanje i učenje o prirodi i njezinim zakonitostima na novi način, usvajanje praktičnih vještina, razvijanje motoričkih vještina i kreativnosti putem vrtlarenja, učenje novih riječi i pojmova, stjecanje svijesti o povezanosti s prirodom, svijetom i mjestom u kojem žive te razviti brojne kompetencije aktivnim sudjelovanjem u brizi za druga živa bića.
Ova građanska akcija provodit će se zahvaljujući financijskoj potpori Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva u sklopu decentraliziranog modela financiranja Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.