Zeleni tjedan u Oroslavju
U Oroslavju od 21. do 27.10.2013. Udruga mladih Feniks provodila je građansku inicijativu „Zeleni tjedan“.
S kampanjom o selektivnom sakupljanju otpada krenuli smo od najmlađih u vrtiću, osnovnoj i srednjoj školi. Kroz inicijativu postavila smo „mini zelene otoke“ tj. posude za selektivni otpad u Dječjem vrtiću „Cvrkutić“, Osnovnoj školi Oroslavje, Područnoj školi Krušljevo Selo i u Srednje škole Oroslavje.
Kako bi posude bile zanimljive djeci napravljene su u obliku žabica. Posude su namijenjene sakupljanju papira i kartona (plava), plastične i metalne ambalaže (žuta) i staklene ambalaže (zelena).
Za provedbu i prijavu građanske inicijative „Zeleni tjedan u Oroslavju“ potakla nas je želja za informiranjem građanstva o selektivnom prikupljanju otpada.
Tiskani su letci koji su primjereni djeci i mladima, a za djecu u vrtiću s unutarnje strane letka napravljena je bojanka na temu selektivnog sakupljanja otpada s time da ima elemente po kojima je Oroslavje prepoznatljivo (portal i dvorac).
U dječjem vrtiću, osnovnoj i srednjoj školi održana su i predavanja. Predavači su bili Zdenko Komorčec iz Eko flora Plus d.o.o., Marta Curman i Petra Šemnički iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko-zagorske županije.
Udruga mladih Feniks implementacijom prikupljanja selektivnog otpada želi dodatno potaknuti potrebitu svijest o zaštiti prirode i okoliša uz tendenciju povećanja životnog standarda.
Ovakvim načinom prikupljanja otpada osigurati će se očuvanje prirode i prirodnih sirovina uz smanjenje onečišćenosti zraka, vode, tla i ostalih prirodnih vrijednosti. Osim toga, ostvariti će se značajne uštede na energiji koju je potrebno upotrijebiti kako bi se došlo do konačnog proizvoda.
Ovu građansku inicijativu proveli smo zahvaljujući financijskoj potpori Grada Oroslavje i Regionalne zaklade za lokalni razvoj „Zamah“ u sklopu decentraliziranog modela financiranja Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.